Approved fees by ¬†Fees Regulation Authority (FRA) for session 2020-21 |    PJLCE is awarded as Best Emerging Engineering College by Times of India   | "Excellence Award 2019 by Sakal Media Group" |    Position 2nd in RTMNU W-19 results 89% .

  
PJLCE

Computer Science & Engineering

Home >Placement

Placement

2018-19
2017-18
2016-17
2015-16
2014-15
2013-14

SN

Company

Name

Branch

Count

1

AMAZON 

Ms. Nancy shukla

CSE

3

Mr. Abhilash Telrandhe

CSE

Mr. Sushil Nakade

CSE

2

Atos Syntel

Ms. Shruti Ghule

CSE

3

Ms. Prachi Paunikar

CSE

Mr. Abhilash Telrandhe

CSE

3

BETAMONK

Mr. Harish Mohurle

CSE

3

Ms. Zeba Parveen

CSE

Ms. Bharti Vyas

CSE

4

Bonaz Capital Indore

Ms. Priya Gupta

CSE

1

5

Cojag

Ms. Aishwarya Admane

CSE

1

6

Collabera

Ms. Shivani Kanaskar

CSE

1

7

Conneqt Business Solution

Ms. Shruti Jawade

CSE

13

Ms. Afrin Sheikh Israil

CSE

Ms. Chetna Satghare

CSE

Ms. Priyanka Parvat

CSE

Ms. Guddi Ramtekkar

CSE

Ms. Sneha Paunikar

CSE

Mr. Lalit Nikhade

CSE

Mr. Wrushabh Hedaoo

CSE

Ms. Ruchali Sonule

CSE

Ms. Shubhangi Nemade

CSE

Ms. Rakshanda Patil

CSE

Ms. Snehal Ramteke

CSE

Ms. Simran Khan

CSE

8

EPIC RESEARCH , Indore

Ms. Anshika Janbandhu

CSE

1

9

GENPACT

Ms. Bharti Vyas

CSE

2

Ms. Ankita Dongre

CSE

10

HCL , Nagpur

Ms. Bharti Vyas

CSE

3

Ms. Stuti Mendhekar

CSE

Mr. Abhijeet Kshirsagar

CSE

11

Hopebox Infotech Pvt. Ltd.

Mr. Akshay Shegaokar

CSE

1

12

Motif

Mr. Abhilash Telrandhe

CSE

4

Ms. Stuti Mendhekar

CSE

Mr. Sushil Nakade

CSE

Mr. Rohan Gupta

CSE

13

RAVE TECHNOLOGY

Mr. Abhijeet Kshirsagar

CSE

1

14

SV Tech Solution Chennai

Ms. Priya Gupta

CSE

2

Ms. Srushti Admane

CSE

15

TCS

Ms. Shruti ghule

CSE

1

16

Tech M( Tech Support )

Ms. Aishwarya Admane

CSE

1

17

THINKSINQ

Ms. Chetna Satghare

CSE

16

Mr. Manish Yadav

CSE

Ms. Sneha Paunikar

CSE

Mr. Mayur Kalaskar

CSE

Ms. Shubhangi Wadbudhe

CSE

Ms. Priyanka Parvat

CSE

Ms. Ankita Dongre

CSE

Ms. Nidhi Girde

CSE

Mr. Pranay Shinde

CSE

Mr. Yashkumar Jais

CSE

Ms. Renuka Chavhan

CSE

Ms. Mrunali Agashe

CSE

Ms. Diksha Dhote

CSE

Mr. Wrushabh Hedaoo

CSE

Ms. Aishwarya Admane

CSE

Ms. Simran Khan

CSE

18

Wipro

Ms. Prachi Paunikar

CSE

1

TOTAL

58

 

Sr.No

 Name of Student 

Name of Company

1

Kashish Surve

Amazon

2

Sanvid Punde

Amazon

3

Tejashree Katole

Amazon

4

Kalika Gorde

Amazon

5

Renuka Deshpande

Amazon

6

Naved Sheikh 

Amazon Development Center

7

Nandini Parate

SGS Technical Services Indore

8

Abhishek Pankar

Esense Technology

9

Tejashree Katole

FACE

10

Kashish Surve

Sama Technology

11

Sanvid Punde

Sama Technology

12

Tejashree Katole

Sama Technology

13

Tejashree Katole

Motif

14

Nadini Parate

Epic Research

15

Kalika Gorde

Epic Research

16

Mayuri Ujawane

Epic Research

Sr.No
Name of Student
Company
1
Ms. Ruchita Jibhkate
Zensar Technology
2
Ms. Yogita Taklikar
Global Logic
3
Ms. Shradha Bais
Essence IT Solutions
4
Ms. Sneha Mishra
FACE Technology
5
Mr. Shamal Walke
Tech Mahindra
6
Mr. Abhishek Shirpurkar
Epics Research Pvt. Ltd.

Sr.No
Name of Student
Company
1
Ms. Payal Gajbhiye
Global Logic
2
Mr. Roshan Patil
Vodafone
3
Ms. Priya Patil
Vanrssoft Technology
4
Mr. Shubham Avdhut
Parallel Minds pvt ltd Pune

Sr.No
Name of Student
Company
1
Ms. Divya Samarth
L&T Infotech
2
Ms. Shiwani Samarth
L&T Infotech
3
Ms. Ketki Kavishwar
Zensar Technologies
4
Ms. Samta Deshbhratar
NSP futuretech
5
Mr. Atul Charpe
Zeon Software Pvt.Ltd.

Sr.No
Name of Student
Company
1
Ms. Pooja Joshi
Zensar Technologies
2
Mr. Shirish Kukde
Zensar Technologies
3
Mr. Anant Pal
Zensar Technologies

Sr.No
Name of Student
Company
1
Ms.Supriya Dixit
Well point Technologies
2
Mr. Veermani Kumar
Well point Technologies
3
Ms.Dipali Rametakkar
Well point Technologies
4
Ms. Deepika chalpe
CMC Ltd.(A TATA Enterprise)
5
Mr.Ram Sadatkar
Eclinical works
6
Mr.Sunny Zode
Eclinical works
7
Ms. Supriya Dixit
iNtarvo technologies
8
Mr.Mithilesh Upadhyay
CMS Info Pvt.Ltd.
9
Ms.Kalyani Matey
CMS Info Pvt.Ltd.
10
Ms.Sailee A Darodkar
CMS Info Pvt.Ltd.
11
Mr.Badal Junghare
CMS Info Pvt.Ltd.
12
Mr.Shrikunj Agarwal
CMS Info Pvt.Ltd.
13
Ms.Harshala Ingole
CMS Info Pvt.Ltd.
14
Ms.Sayali Zalke
CMS Info Pvt.Ltd.
15
Ms.Minal Kadoo
TECH-MAHINDRA
16
Ms.Supriya Dixit
TECH-MAHINDRA
17
Ms. Trupti Ahire
Esense IT Solutions
18
Ms. Deepika chalpe
Esense IT Solutions

List of Toppers (Summer 2016, Winter 2016)

Sr. No
Name of student
Branch/Sem
SGPA
Position
1
Bharati Vyas
3rd CSE
8.07
1st
2
Shruti Gulhe
3rd CSE
7.85
2nd
3
Lalit Nikhade
3rd CSE
7.48
3rd
4
Twinkle Khapekar
5th CSE
8.22
1st
5
Diksha Gondane
5th CSE
8.19
2nd
6
Renuka Deshpande
5th CSE
8.04
3rd
7
Shraddha Bais
7th CSE
9.00
1st
8
Ruchita Jibhkate
7th CSE
8.76
2nd
9
Vrushali Bhandarkar
7th CSE
8.68
3rd
10
Anushree Jain
7th IT
8.45
1st
11
Kanchan Girhepunje
7th IT
8.45
2nd
12
Neha Lokhande
7th IT
7.86
3rd
13
Shikha Thakur
4th CSE
8.82
1st
14
Diksha Gondane
4th CSE
8.57
2nd
15
Twinkle Khapekar
4th CSE
8.57
2nd
16
Nisha Shende
4th CSE
8.39
3rd
17
Divya Kale
6th CSE
9.15
1st
18
Akansha Mendhe
6th CSE
8.96
2nd
19
Swarda Gulhane
6th CSE
8.74
3rd
20
Pawan Bhagat
8th CSE
8.89
1st
21
Juli Satpute
8th CSE
8.52
2nd
22
Neha Patil
8th CSE
8.52
2nd
23
Durga Wanjari
8th CSE
8.52
2nd
24
Shweta Telang
8th CSE
8.52
2nd
25
Anurag Mishra
8th CSE
8.52
2nd
26
Priya Patil
8th CSE
8.33
3rd
27
Diksha Narnavre
8th CSE
8.33
3rd